Zubná
pohotovosť

Extrakcia zubov

Extrakcia zubov

Zuby sa extrahujú z rôznych príčin. Najčastejším dôvodom je poškodenie zubným kazom (alebo predchádzajúcim ošetrením) natoľko, že zub už nie je možné zachrániť. Ďalšou možnou príčinou je periapikálny nález, fraktura zuba, neošetriteľný koreňový systém, trauma zubu či patologické prerezávanie zuba.

Samotná extrakcia môže byť "klasická" alebo  "chirurgická". Rozdiel medzi nimi je, že pri chirurgickej extrakcii je potrebné odklopiť sliznicu, frézovať kosť, uzatvoriť ranu stehmi a nasadiť antibiotiká.

Pokojne a s dôverou sa zverte do našich rúk, sme špecialisti na oba spôsoby a záleží nám na tom, aby Vás ošetrenie čo najmenej bolelo a stresovalo.

Všetky chirurgické zákroky vykonávame v lokálnej anestéze (bezbolestne), šetrne a s čo najkratšou následnou rekonvalescenciou.

Resekcia koreňového hrotu

Resekcia koreňového hrotu je chirurgický zákrok záchrany zuba po neefektívnom endo ošetrení. Vykonáva sa s použitím operačného mikroskopu. Pri tomto zákroku chirurg v kosti vytvorí trepanačné okienko, cez ktoré je možné odstrániť špičku koreňa spolu s patologickým nálezom. Následne koreň zaplní materiálom MTA a uzatvorí stehom. Výsledkom zákroku je zachránený funkčný zub. 

 

 

Presvedčte sa, že aj návšteva zubára môže byť príjemná

Extrakcia zuba múdrosti

K extrakciám pristupujeme aj pri riešení problémov so zubami múdrosti, zvlášť pri komplikáciách, ktoré spôsobuje neštandardná poloha zubu alebo deformácia koreňa. V prípade, že je zub dostatočne prerezaný, extrahuje sa kliešťami pod lokálnou anestézou. Neúplne prerezané alebo zakliesnené zuby múdrosti odstraňujeme chirurgicky. Po extrakcii zubu je ešte potrebné odstrániť drobné úlomky kosti a tzv. perikoronárny vak – mäkké tkanivo, z ktorého by neskôr mohli vzniknúť cysty. Ranu nakoniec stomatochirurg uzavrie niekoľkými stehmi.

Dr. DMYTRO BABČUK Zubný lekár

Som zubný lekár, registrovaný v Slovenskej komore zubných lekárov. Od roku 2012 som pôsobil na chirurgickom oddelení krajskej stomatologickej polikliniky a neskôr na súkromnej stomatologickej klinike v Žiline. Od roku 2014 sa špecializujem na mikrochirurgickú endodonciu a prácu s operačným mikroskopom.
Absolvoval som pracovné stáže a školenia pod vedením popredného českého odborníka v oblasti mikrochirurgickej endodoncie a dentálnej implantológie MUDr. Jiřího Škrdlanta - prvého lekára, ktorý začal v Českej republike používať operačný mikroskop v stomatológii. Hovorím slovensky, anglicky, rusky a ukrajinsky.

Akcie, rady a tipy priamo na váš email
Odoslaním tohto formulára vyjadrujete súhlas so spracovaním osobných údajov.
O čom píšeme
článok / Mar 10 2024
  Do čoho sme sa pustili a prečo ? Klinika Zdravia vznikla s úprimnou myšlienkou pomáhať...
článok / Jan 10 2023
Dnes sa už zubára báť nemusíte. Zmenil sa nielen postup ošetrení, ale aj prístup lekárov   Spomínate...
článok / Sep 05 2022
Základné pravidlá pri stravovaní detí so zreteľom na dentálnu starostlivosť sú:  dieťa by sa malo d...