Zubná
pohotovosť

Zubné náhrady

Čo sú protetické náhrady

Ak zub nie je možné rekonštruovať fotokompozitnou výplňou (biela plomba), lebo jeho poškodenie je príliš rozsiahle, prichádzajú na rad protetické náhrady. Pre účely nahradenia chýbajúcej časti zuba alebo celého zubu používame rôzne druhy protetickych náhrad (mostíky, korunky - overlay, inlay, onlay, fazety). Pred každou rekonštrukciou analyzujeme stav zubov a následne zvolíme najvhodnejší typ náhrady.

Zubné Korunky

Zubné korunky využívame pri veľkých stratách tvrdých tkanív zuba a v našej praxi ich zhotovujeme z najlepších a najtvrdších protetických materiálov (zirkón, lítium disilikát). Zubná korunka je umelá náhrada zubu vyrobená v laboratóriu tak, aby sa dala osadiť na vyliečený vlastný zub. Výsledný efekt je prirodzene vyzerajúci, funkčný, farebne jednotný zub.

Fotokompozitné výplne využívame len v prípade, že strata tvrdých tkanív nie je príliš rozsiahla a riziko prasknutia zubu je minimálne. Po koreňovom ošetrení (endodoncii) odporúčame zvoliť keramickú rekonštrukciu (zubnú korunku), pretože po endodoncii je zub spravidla oslabený. 

 

Presvedčte sa, že aj návšteva zubára môže byť príjemná

Zubné mostíky

Zubný mostík je fixná (nevyberateľná) protetická náhrada jedného alebo viacerých chýbajúcich zubov, pevne nasadená na dvoch či viacerých vlastných zuboch. Pozostáva z pilierovej konštrukcie, ktorá fixuje mostíkovú náhradu k zbrúseným vlastným zubom a medzičlenov, ktoré funkčne a esteticky nahrádzajú stratené zuby. Toto riešenie odporúčame pacientovi po dôkladnom posúdení polohy a počtu medzier v čeľusti a stability vlastných zubov potrebných na premostenie.

Dr. DMYTRO BABČUK Zubný lekár

Som zubný lekár, registrovaný v Slovenskej komore zubných lekárov. Od roku 2012 som pôsobil na chirurgickom oddelení krajskej stomatologickej polikliniky a neskôr na súkromnej stomatologickej klinike v Žiline. Od roku 2014 sa špecializujem na mikrochirurgickú endodonciu a prácu s operačným mikroskopom.
Absolvoval som pracovné stáže a školenia pod vedením popredného českého odborníka v oblasti mikrochirurgickej endodoncie a dentálnej implantológie MUDr. Jiřího Škrdlanta - prvého lekára, ktorý začal v Českej republike používať operačný mikroskop v stomatológii. Hovorím slovensky, anglicky, rusky a ukrajinsky.

Akcie, rady a tipy priamo na váš email
Odoslaním tohto formulára vyjadrujete súhlas so spracovaním osobných údajov za podmienok, ktoré sú dostupné na internetových stránkach www.dentalna-klinika.sk/ochrana-osobnych-udajov
O čom píšeme
článok / Mar 10 2024
  Do čoho sme sa pustili a prečo ? Klinika Zdravia vznikla s úprimnou myšlienkou pomáhať...
článok / Jan 10 2023
Dnes sa už zubára báť nemusíte. Zmenil sa nielen postup ošetrení, ale aj prístup lekárov   Spomínate...
článok / Sep 05 2022
Základné pravidlá pri stravovaní detí so zreteľom na dentálnu starostlivosť sú:  dieťa by sa malo d...