Chirurgická extrakcia zuba

Chirurgická extrakcia zuba

Keď nie je z rôznych dôvodov možné zub vytrhnúť bežnou cestou, nastupuje chirurgická extrakcia zuba. Tento zákrok je potrebný najmä pri zuboch, ktoré sú zlomené pod líniou ďasna, čiastočne alebo úplne uviaznuté v kosti (impaktované) alebo majú nepravidelný tvar či zakrivené korene. Častá je u nás aj chirurgická extrakcia zuba múdrosti.

Kedy je potrebná chirurgická extrakcia zuba?

Impaktované zuby

Najčastejším dôvodom chirurgickej extrakcie sú zuby múdrosti, ktoré sú impaktované, teda nemôžu sa správne prerezať cez ďasno a sú uviaznuté v kosti alebo rastú pod nesprávnym uhlom.

Zlomené zuby

Ak je zub zlomený na úrovni alebo pod úrovňou ďasna, môže byť potrebná chirurgická extrakcia na odstránenie jeho koreňa alebo zvyškov.

Komplikované korene

Ide o zuby s neobvykle zakrivenými koreňmi alebo viacerými koreňmi, ktoré sú pevne ukotvené v kosti.

Opakované infekcie

V prípade zuba, ktorý je opakovane infikovaný a neliečiteľný inými metódami, môže zubár odporučiť jeho chirurgické odstránenie.

Presvedčte sa, že aj návšteva zubára môže byť príjemná

Ako prebieha chirurgická extrakcia zuba?

1. Pred zákrokom vás vyšetríme a na základe röntgenových snímkov zuba určíme najlepší postup extrakcie.

2. Chirurgická extrakcia zuba múdrosti aj ostatných zubov sa vykonáva v lokálnej anestézii, ktorá znecitliví okolie zuba. Ak to vyžaduje povaha zákroku alebo stav pacienta, použijeme celkovú anestéziu.

3. Chirurg urobí malý rez do ďasna, aby odkryl zub a prípadne aj kosť, ktorá ho obklopuje. Ak je potrebné, odstráni časť kosti okolo zuba. V prípade zubov s komplikovaným tvarom alebo viacerými koreňmi sa zub rozdelí na menšie časti, ktoré sa potom postupne odstránia, následne zubár vyberie zub z lôžka.

4. Po extrakcii ranu zašijeme, čím podporíme hojenie a minimalizujeme krvácanie. Po chirurgickej extrakcii sa do rany vloží gázový tampón, ktorý pomôže zastaviť krvácanie.

5. Poskytneme vám pokyny, ako sa starať o ranu a čo robiť, aby ste sa vyhli komplikáciám.

Starostlivosť po chirurgickom trhaní zubov

Krvácanie

Krvácanie po zákroku je normálne a môže trvať niekoľko hodín. Je dôležité nechať gázový tampón na mieste a vyhnúť sa vyplachovaniu úst alebo cmúľaniu, aby sa krvná zrazenina mohla vytvoriť a udržať.

Bolesť a opuch

Na zmiernenie bolesti vám odporučíme lieky proti bolesti. Opuch obvykle zmiernia studené obklady na tvár počas prvých 24 hodín.

Ústna hygiena

Jemné čistenie zubov je dôležité, no treba sa vyhýbať oblasti rany.

Chirurgické trhanie zubov - Časté otázky

Je zákrok bolestivý?

Chirurgická extrakcia zuba sa vykonáva v lokálnej anestézii, takže počas samotného zákroku pacient pociťuje len mierny tlak. Po odznení anestézie môže nastať bolesť, ktorá sa však dá zmierniť bežnými analgetikami podľa odporúčania lekára.

Ako dlho trvá zotavenie po zákroku?

Dĺžka zotavenia závisí od zložitosti zákroku a individuálnych faktorov, ako je vek pacienta alebo jeho celkový zdravotný stav. Vo všeobecnosti trvá niekoľko dní až týždňov, kým sa rana zahojí.

Čo môžem jesť po zákroku?

Po chirurgickej extrakcii sa odporúča konzumácia mäkkých potravín, ktoré nevyžadujú veľa žuvania, ako sú polievky, jogurty alebo kaše. Je dobré vyhnúť sa teplým a ostrým jedlám, ktoré by mohli podráždiť ranu.

Chcete mať istotu, že je o vaše zuby dobre postarané? Objednajte sa k nám na vstupné vyšetrenie, kde kompletne zhodnotíme stav vašich zubov, písomne vypracujeme návrh liečby spolu s cenovým plánom. Vyšetrenie je nezáväzné, vy sa rozhodnete, či chcete absolvovať ošetrenia u nás.

Dr. DMYTRO BABČUK Zubný lekár

Som zubný lekár, registrovaný v Slovenskej komore zubných lekárov. Od roku 2012 som pôsobil na chirurgickom oddelení krajskej stomatologickej polikliniky a neskôr na súkromnej stomatologickej klinike v Žiline. Od roku 2014 sa špecializujem na mikrochirurgickú endodonciu a prácu s operačným mikroskopom.
Absolvoval som pracovné stáže a školenia pod vedením popredného českého odborníka v oblasti mikrochirurgickej endodoncie a dentálnej implantológie MUDr. Jiřího Škrdlanta - prvého lekára, ktorý začal v Českej republike používať operačný mikroskop v stomatológii. Hovorím slovensky, anglicky, rusky a ukrajinsky.

Akcie, rady a tipy priamo na váš email
Odoslaním tohto formulára vyjadrujete súhlas so spracovaním osobných údajov.
Teraz výhodnejšie
O čom píšeme
článok / Nov 28 2024
Bielenie zubov doma aj na zubnej klinike je jednou z najžiadanejších estetických procedúr, ktorá vášmu úsme...
článok / Okt 23 2024
Hygiena ústnej dutiny pri čeľustno-ortopedickom aparáte (zubnom strojčeku) je pre úspešné zavŕšenie celej l...
článok / Mar 10 2024
  Do čoho sme sa pustili a prečo ? Klinika Zdravia vznikla s úprimnou myšlienkou pomáhať...

Ďalšie ambulancie

Dermatológia Urológia Estetická medicína Jednodňová chirurgia