Resekcia zuba

Resekcia zuba (Resekcia koreňového hrotu)

Resekcia zuba je chirurgický zákrok, pri ktorom sa odstráni vrchol koreňa zuba spolu s postihnutým okolím, aby sa odstránil zápalový proces alebo infekcia. K tomuto zákroku pristupujeme najčastejšie v prípade, keď nie je možné infekciu zuba vyliečiť štandardnou endodontickou liečbou, napríklad opakovaným ošetrením koreňových kanálikov.

Resekcia koreňového hrotu je zvyčajne poslednou možnosťou, keď iné liečebné metódy zlyhajú. Naším cieľom vždy je zachovať zub a zabrániť jeho extrakcii.

Resekcia zuba (resekcia koreňového hrotu) - priebeh zákroku

Pri resekcii zuba odstránime infikovaný vrchol koreňa zuba spolu s okolitým tkanivom. Zákrok začína lokálnou anestéziou, po ktorej chirurg urobí rez na ďasne a odkryje kosť nad postihnutým koreňom. Potom odstráni časť kosti a vrchol koreňa zuba, ktorý obsahuje infikované tkanivo, a koreň uzavrie špeciálnym materiálom, aby sa predišlo ďalšej infekcii. Zákrok vykonávame s použitím operačného mikroskopu.

Koreň zaplníme materiálom MTA, rez zašijeme a vysvetlíme vám ako na starostlivosť o ústnu dutinu vrátane odporúčaní na zmiernenie bolesti a podporu hojenia. Hojenie trvá niekoľko týždňov až mesiacov, počas ktorých sa kostné tkanivo regeneruje. Výsledkom zákroku je zachránený funkčný zub.

Presvedčte sa, že aj návšteva zubára môže byť príjemná

Resekcia zuba - časté otázky

Je resekcia zuba bolestivá?

Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii, takže počas by ste nemali pociťovať bolesť. Po zákroku môže byť prítomný diskomfort alebo mierna bolesť, ktorú je možné zmierniť liekmi proti bolesti.

Ako dlho trvá hojenie po resekcii zuba?

Zotavenie po resekcii zuba trvá zvyčajne niekoľko dní až týždňov. Úplné zahojenie kosti môže trvať niekoľko mesiacov. Väčšina pacientov sa však po niekoľkých dňoch môže vrátiť k bežným aktivitám.

Je resekcia zuba lepšia ako extrakcia zuba?

Resekcia koreňa sa zvyčajne vykonáva s cieľom zachrániť zub, ktorý by inak musel byť extrahovaný. Ak je možné zub zachrániť resekciou a jeho stav je inak stabilný, táto možnosť je výhodnejšia, pretože zachováva prirodzený zub.

Ako sa mám starať o zub po resekcii?

Po zákroku je dôležité dodržiavať ústnu hygienu, pravidelne si čistiť zuby a používať ústne vody podľa pokynov lekára a dentálnej hygieničky.

Chcete mať istotu, že je o vaše zuby dobre postarané? Objednajte sa k nám na vstupné vyšetrenie, kde kompletne zhodnotíme stav vašich zubov, písomne vypracujeme návrh liečby spolu s cenovým plánom. Vyšetrenie je nezáväzné, vy sa rozhodnete, či chcete absolvovať ošetrenia u nás.

Dr. DMYTRO BABČUK Zubný lekár

Som zubný lekár, registrovaný v Slovenskej komore zubných lekárov. Od roku 2012 som pôsobil na chirurgickom oddelení krajskej stomatologickej polikliniky a neskôr na súkromnej stomatologickej klinike v Žiline. Od roku 2014 sa špecializujem na mikrochirurgickú endodonciu a prácu s operačným mikroskopom.
Absolvoval som pracovné stáže a školenia pod vedením popredného českého odborníka v oblasti mikrochirurgickej endodoncie a dentálnej implantológie MUDr. Jiřího Škrdlanta - prvého lekára, ktorý začal v Českej republike používať operačný mikroskop v stomatológii. Hovorím slovensky, anglicky, rusky a ukrajinsky.

Akcie, rady a tipy priamo na váš email
Odoslaním tohto formulára vyjadrujete súhlas so spracovaním osobných údajov.
Teraz výhodnejšie
O čom píšeme
článok / Nov 28 2024
Bielenie zubov doma aj na zubnej klinike je jednou z najžiadanejších estetických procedúr, ktorá vášmu úsme...
článok / Okt 23 2024
Hygiena ústnej dutiny pri čeľustno-ortopedickom aparáte (zubnom strojčeku) je pre úspešné zavŕšenie celej l...
článok / Mar 10 2024
  Do čoho sme sa pustili a prečo ? Klinika Zdravia vznikla s úprimnou myšlienkou pomáhať...

Ďalšie ambulancie

Dermatológia Urológia Estetická medicína Jednodňová chirurgia